,

Як подолати тривогу

Провели днями з колегами-екзистенційними коучами інтервізії. Ділилися тим, хто і як живе зараз, як справляється. Для людини важливо вміти визнавати і нормалізувати всі свої почуття, стани, давати їм місце бути.

Я зізнаюся собі, що відчуваю сильну тривогу щодо майбутнього, багато сумнівів і невизначеності – наскільки світ, в якому я живу, надійний і безпечний?

Хвилююся про здоров’я моїх близьких, про те, що нас всіх чекає в найближчі 2-3-6 місяців. І ця тривога – нормальна в теперішній ситуації. Саме вона зараз дозволяє мені в умовах невизначеності та обмеження можливостей знайти те, на що я все-таки можу впливати. Знайти й створити внутрішню структуру в хаосі подій і переживань.

Я запитала в себе: які мої потреби наразі актуальні для мене і як я можу їх задовольнити за можливості? І виявила дві найбільш важливі для мене зараз:

  • потреба в безпеці
  • потреба в розділеному досвіді.

Як я можу подбати про це? Що я можу для себе зробити просто зараз?
Так, я тривожуся і, одночасно з цією тривогою, усвідомлюю, що зараз у мене є безпечний для мене простір, де я відчуваю себе захищеною. Важливо дати собі можливість його виявити, дослідити, привласнити.

На поміч для цього дослідження я взяла стару добру модель розподілу життєвої енергії за Н. Пезешкіаном, в якій зачіпаються всі 4 сфери нашого життя (тіло, діяльність, контакти та сенс).

У кожній зі сфер я запитала в себе:

  • що є для мене опорою/опорами в кожній із них?
  • що може підтримати мене зараз?

І з радістю виявила, скільки всього ресурсного є в моєму арсеналі.
Сфера «Тіло»: Я стала чутливою до нього, до його потреб – «війна – війною, а обід – за розкладом». На рівні дій це проявляється так:
Уважно стежу за часом приймання їжі та перерв у харчуванні.
Обираю якісні продукти, готую корисне й смачне меню.
Планую сесії з клієнтами так, щоб зробити перерву, розім’ятися, розстрибатись, постояти у планці.
П’ю більше води.
Регулярно провітрюю приміщення. Мені подобається, що вдома порядок, як ніколи за останні пів року. Світло й затишно.
У планах: відновити домашні тренування – гантелі та фітнес-гумки вже зачекалися.
Сфера «Діяльність»: З завантаженням у моїй приватній психотерапевтичній практиці майже нічого не змінилося. На сьогодні 4/5 моїх клієнтів перейшли в онлайн. Це і «плюс», і «мінус»: у моєму особистому просторі тепер розміщається й робоче. Ці простори важливо розмежовувати, зонувати.
Я облаштувала робочий куточок поруч із вікном і квітами.
Домовилася із собою, що під час сесії з клієнтами я вдягаюсь у «робочий одяг», а по їхньому завершенню – домашній.
Відчуваючи дефіцит у структурі зовнішній, я додала структури у внутрішню: вперше в житті почала складати плани на день за всіма 4-ма сферами.
Сфера «Контакти»: Сумую за фізичним контактом із близькими, за відкритими обіймами, за можливістю вдивлятись в улюблені, рідні очі. При цьому взаємин – саме якісних, справжніх взаємин, контакту – точно стало більше. Здається, що уваги та турботи, які я отримала за останній тиждень, я не отримувала й за рік.
Радію підтримувальним зустрічам у відеочатах із сім’єю, друзями, колегами, одногрупниками з проєктів за чашкою чаю або келихом вина.
Сфера «Смисли» (внутрішній світ, майбутнє): Щиро зізнаюся, всередині зараз немає бачення далекого майбутнього. Багато невизначеності, змін у кожному дні.
Зловила себе на тому, що бачу короткими перспективами. День у день, з тижня на тиждень я співвідношу те, що відбувається в кожному моєму дні зі своїми смислами, цінностями:
Наскільки це мене наповнює, стабілізує в наявній ситуації?
Як те, що я роблю впливає на мене, на інших? Чому це важливо?
Що я можу запропонувати своєму новому дню? А він мені?
У мене є «План А» і «План В», і навіть «План С», якщо карантин затягнеться та буде дуже важко. Тішуся з того, що з’явився час на те, що давно відкладала: на хобі, книжки, фільми.
Дбаю про те, чим наповнюю свій внутрішній світ. Ретельно фільтрую інформацію. Читаю новини тільки з одного каналу, котрий верифіковано МОЗ. Виділяю час для медитацій, хоча б 5 хвилин на день.

Так, новина погана, що карантин триває так довго, але хороша новина в тому, що є багато того, чому важливо й варто приділити увагу саме зараз.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі дописи

Я їду додому. Як побороти страх того, що можливо знадобиться повторно виїжджати

Сповнені надією найскоріше відчути знайомий запах свого дому, потрапити до його цілющих стін, обнятись із близькими, які залишились, люди приймають рішення про повернення на Батьківщину. 

Читати далі

Провина вцілілого

«Я із дітьми поїхала закордон, але вдома залишилися батьки, які не захотіли їхати зі мною. І тепер на душі немов тягар. Якщо із ними щось

Читати далі
Проживати війну
Вправи на самодопомогу
Про життя
Підтримка

Канал Служби турботи про психічне здоров’я

Top

Записатися на зустріч